YABANCILAR HUKUKU

Yabancılar hukuku, devletin ya da ülkenin söz konusu ülkeye gelmiş olan yabancı uyruklu vatandaşlar için uyguladığı hukuk kuralları şeklinde açıklanabilir. Hukukun önemli alt dallarından bir tanesi olarak bilinen yabancılar hukuku kapsamında hukuk büromuz tarafından sizlere profesyonel bir destek sunulmaktadır. Her hukuk dalında olduğu gibi bu hukuk dalında da profesyonel bir hukuk desteği almak büyük bir öneme sahiptir.

Mütekabiliyet ilkesinin de baz alınarak gerçekleştirildiği söz konusu hukuk dalı Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu vatandaşlara uygulanmaktadır. Hukuk sistemi tarafından belirlenen kurallara ve kanunlara uymayan yabancı uyruklu vatandaşlarında Türk hukuk sistemine önünde yargılanmaları söz konusu olmaktadır. Çünkü ülkemizde Türk vatandaşlarına ve yabancı uyruklu vatandaşlara uygulanan hukuk kurallarının birbirinden farklı olduğunu ifade edebiliriz.

Yabancı uyruklu bireyler Türkiye’ye giriş yapmaları doğrultusunda Türkiye’de geçirdikleri süre kapsamında Türkiye’den koruma talep edebilmektedir. Bu da 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında 2013 yılında kabul edilmiştir.

Yabancılar Hukuku Kapsamı

Yabancı kişiler Türkiye ile herhangi bir şekilde vatandaşlık bağı olmayan kişiler olarak ifade edilir. Bu doğrultuda söz konusu bireyler ile ilgili hukuki süreçler ise vatandaşlık hukuku doğrultusunda değerlendirilme altına alınmaktadır. Vatandaşlık bağı olarak bireyler bağlı bulundukları ülkeden farklı bir ülkeye gittiklerinde mükellefiyet ve haklar ile ilgili çeşitli problemler meydana gelebilmektedir. İşte bu noktada devletlerin yabancı uyruklu bireylerin haklarına bir sınırlama getirebilmesi için söz konusu kanunlara dayatılan çeşitli kuralların olması gerekmektedir. Yabancılar hukukunun temelinde bulunan kanunlar genel olarak şu şekildedir:

  • Pasaport kanunu
  • Harçlar kanunu
  • Yabancılar çalışma izinleri ile ilgili kanun
  • İskan kanunu
  • Türk vatandaşlığı kanunu
  • Doğrudan yabancı yatırımcılar kanunu

Yabancılar Hukukunda Profesyonel Destek

Günümüzde bireylerin tüm hukuk dalları ile ilgili profesyonel bir hukuk desteği alması gerekmektedir. Bu sayede kanunlara ve hukuka uygun bir şekilde haklarını arayabilirler. Yabancılar hukuku kapsamındaki süreçlerde de bireylerin hukuki bir destek alması önemlidir. Siz de bu alanda tecrübeli ve bilgili hukuk firmamız ile iletişime geçerek bu konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.